Katalogos Ellhnikwn HOWTOs

Oloi gia enan kai enas gia oloys 5 Febroyarioy 2002

Ayth h selida, sygkentrwnei HOWTOs poy metafrasthkan sta ellhnika, asxolountai me problhmata poy synantaei enas xrhsths me efarmoges kai ellhnika glwssa, h perigrafoyn th diadikasia egkatastashs ellhnikwn se ena susthma Linux. Opoiosdhpote 8elei na symmetexei sthn prospa8eia ayth, einai eyprosdektos (metafraseis, dior8wseis). Ean kapoios gnwrizei sxetikes doyleies poy den exoyn enswmatw8ei sth selida ayth, as mas eidopoihsei.

Contents

1 Poioi synergasthkan  1
2 Alla sxetika links poy sas endiaferoyn  2
3 Anadrash / Prosklhsh synergasias  2
4 H lista twn metafrasmenwn (pros to paron) HOWTOs  3

1 Poioi synergasthkan

• Boula Sanida voulariba@eeea.gr

• Eyripidhs Papakwstas evris@eeea.gr

• Prokophs Prokopidhs prokops@hellug.gr

• Apostolos Syropoylos apostolo@obelix.ee.duth.gr

• Fwths Gewrgatos gef@hellug.gr

• Giwrgos Keramidas keramida@ceid.upatras.gr

• Kwstas Maistrelhs fm94@hellug.gr

• Panagiwths Katsaloulhs teras@writeme.com

• Simos 3enitelhs S.Xenitellis@rhbnc.ac.uk

• Nikos Mayrogianopoylos nmav@i-net.paiko.gr

• Panagiwths Tsakirhs mazestix@ath.forthnet.gr

• Panagiwths Boydourhs panos@veria1.freeserve.co.uk

• Manos Karagiwrgos mantis@lam.forthnet.gr

• Kwnstantina Giokarh yiokari@chemeng.upatras.gr

• Nikos 8eodwroy ntheo@math.auth.gr

• Fwths Giannoulas 4radiant@usa.net

• Hlias Mpalafouths • Basilhs Lagios

• Nansy Karbela

• Kefalas Apostolos apollo@hellug.gr

• Skandalhs Giannhs gska@otenet.gr

2 Alla sxetika links poy sas endiaferoyn

• O kombos toy Linux Documentation Project (LDP). Edw 8a breite HOWTOs gia metafrash LDP • O kombos ths Enwshs Xrhstwn kai Filwn Linux Ellados (HELLUG) http://www.hellug.gr

• O kombos toy linux.gr http://www.linux.gr

• GRAFIS - Ellhnikes grammatoseires sta X windows GRAPHIS

• Ellhniko Lejiko LEXIS

• Ellhnika Projects gia Linux LUGistics-Projects

• Ellhnika downloads ftp://argeas.cs-net.gr/pub/unix/linux/GREEK

• Ellhniko Hlektroniko Periodiko gia Linux http://magaz.hellug.gr

• Thn Aerometaferomenh Selida ths EEEA www.eeea.gr

• Ellhniko site /baza, me programmata, ar8ra, nea gia Linux kai genika gia Plhroforikh /baza

• Otidhpote allo poy jexasame kai poy 8a mas to steilete se mail na to enswmatwsoyme

3 Anadrash / Prosklhsh synergasias

Opoiesdhpote parathrhseis, or8ografika la8h, metafrastika dramata klp. eyprosdektes ston synthrhth twn ellhnikwn howtos Epishs opoios noiw8ei pws den exei kati kalutero na kanei, mporei epishs na steilei email kai na analabei kai aytos merikes metafraseis...na dei th gluka... Ti xreiazetai na kanei opoios 8elei na jekinhsei mia nea metafrash :

• Bhma 1o: Koitazei sth lista twn hdh metafrasmenwn HOWTOs wste na mhn kanei tzampa kopo kai metafrazei kati poy einai hdh etoimo.

• Bhma 2o: Phgainei ston kombo toy Linux Documentation Project (LDP). Edw briskontai sygkentrwmena ola ta HOWTOs gia metafrash kai dialegei ena HOWTO h mini-HOWTO poy ton endiaferei na metafrasei.

• Bhma 3o: Katebazei to antistoixo SGML arxeio (me katalhjh .sgml) apo ton katalogo twn sgml arxeiwn kai arxizei na grafei panw se ayto to keimeno, xwris na peirazei ta tags. To SGML arxeio einai ena text arxeio me tags opws kai h glwssa HTML alla pio geniko. Apo ayth th morfh keimenoy(sgml) mporoun na prokuptoyn ola ta ypoloipa gnwsta format (txt, ps, dvi, html, klp.) me aytomato tropo. Mporeite na xrhsimopoihsete ena opoiodhpote text editor gia na metafrasete to sgml. An eiste se windows, xrhsimopoihste enan text editor ektos apo to notepad, kai swste to keimeno san text. PROSOXH!!! mh metafrazete sta ellhnika oti yparxei anamesa se tags tscreen kai verb.

Kata th metafrash twn HOWTO, mporeite na symboyleueste to lejiko LEXIS, ena Module toy programmatos LUGistics. Mporeite na syneisferete sto na megalwsei ayto to lejiko proteinontas nees lejeis poy synanthsate kata th metafrash twn HOWTOs sto LEXIS-Protash Neas Lejhs Ean 8elete na deite ena paradeigma SGML, diabaste to Paradeigma SGML.

• Bhma 4o: Stelnei ena email sth lista linux-howto@hellug.gr h ston synthrhth twn ellhnikwn howtos gia na pei poio HOWTO 8a jekinhsei na metafrazei wste na to gnwrizoyn kai oi ypoloipoi kai na mhn jekinhsei na to metafrazei parallhla kai allos.

4 H lista twn metafrasmenwn (pros to paron) HOWTOs

HTML  DVI PS TXT SGML
Ellhniko Kernel HOWTO  DVI PS TXT SGML
Ellhniko NFS HOWTO  DVI PS TXT SGML
Ellhniko Home Network mini HOWTO  DVI PS TXT SGML
Ellhniko NFS-Root mini HOWTO  DVI PS TXT SGML
Ellhniko Diskless root NFS  DVI PS TXT SGML
Ellhniko From DOS/Windows to Linux HOWTO DVI PS TXT SGML
Ellhniko Bridge mini HOWTO  DVI PS TXT SGML
Ellhniko Large Disk HOWTO  DVI PS TXT SGML
Ena paradeigma SGML  DVI PS TXT SGML
Ellhniko 3-Button mini HOWTO  DVI PS TXT SGML
Ellhniko RPM HOWTO  DVI PS TXT SGML
Ellhniko Java CGI HOWTO  DVI PS TXT SGML
Ellhniko PLIP mini HOWTO  DVI PS TXT SGML
Ellhniko Partition HOWTO  DVI PS TXT SGML
Ellhniko-Firewalling kai Proxy Server HOWTO  DVI PS TXT SGML
Greek NLS HOWTO  DVI PS TXT SGML
Greek Tex FAQ  DVI PS TXT SGML
Hellenic HOWTO  DVI PS TXT SGML
Hellenic FAQ  DVI PS TXT SGML
Ellhniko INFO SHEET  DVI PS TXT SGML
O Ka8edrikos kai to Pazari  DVI PS TXT SGML
Ellhniko Sound Blaster AWE32/64 HOWTO  DVI PS TXT SGML
Ellhniko CD-Writing-HOWTO  DVI PS TXT SGML
Ellhniko Fax Server mini HOWTO  DVI PS TXT SGML
Ellhniko IP-Subnetoworking mini HOWTO  DVI PS TXT SGML
Ellhniko Linux IPX-HOWTO  DVI PS TXT SGML
Ellhniko ISP-Connectivity  DVI PS TXT SGML
Ellhniko Intranet-Server-HOWTO  DVI PS TXT SGML
Ellhniko LILO-miniHOWTO  DVI PS TXT SGML
Ellhniko Linux+DOS+Win95+OS2  DVI PS TXT SGML
Ellhniko Linux+NT-Loader  DVI PS TXT SGML
Ellhniko Linux-Win95-mini-HOWTO  DVI PS TXT SGML
Ellhniko Oracle-HOWTO  DVI PS TXT SGML
Ellhniko PostgreSQL-HOWTO  DVI PS TXT SGML
Ellhniko RPM + Slackware mini-HOWTO  DVI PS TXT SGML
Ellhniko Sound-HOWTO  DVI PS TXT SGML
Ellhniko Sound-Playing-HOWTO  DVI PS TXT SGML
StarOffice kai Ellhnika  DVI PS TXT SGML
Ellhniko Tips-HOWTO  DVI PS TXT SGML
Ellhniko Automount-mini-HOWTO  DVI PS TXT SGML